Jump to content

SVT-40

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SVT-40 nga Muzeu i Ushtrisë Suedeze, Stokholm.

SVT-40 (rusisht: Samozaryadnaya Vintovka Tokareva, Obrazets 1940 goda, "Pushkë vetëngarkuese Tokarev, modeli i vitit 1940") është një pushkë beteje gjysmë automatike sovjetike që pa një shërbim të gjerë gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore. Ajo ishte menduar të ishte pushka e re e shërbimit të Ushtrisë së Kuqe Sovjetike, por prodhimi i saj u ndërpre nga pushtimi gjerman në 1941, duke rezultuar në një ndryshim në pushkën Mosin-Nagant për kohëzgjatjen e Luftës së Dytë Botërore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]