Jump to content

Pajtim Statovci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pajtim Statovci (lindi më 1990) është shkrimtar finlandezë.[1] Romani i tij i parë My Cat Yugoslavia së pari u botua më 2014 dhe fitoi Çmimin e Literaturës Helsingin Sanomat për romanin më të mirë në finlandisht për këtë vit.[2] Romani i tij i dytë, Heartliness, fitoi Çmimin e Literaturës Toisinkoinen për vitin 2016.[3]

Statovci lindi në Kosovë në vitin 1990.[4] Në vitin 1992, pas shpërthimit të luftës në Jugosllavi, e cila Kosova u bë pjesë, familja e tij zhvendosën në Finlandë.[5]

  1. ^ Obreht, Téa (2017-04-21). "An Uncanny Cat, a Companionable Snake and Displaced Desire". The New York Times. Marrë më 2017-10-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Pajtim Statovcin romaani voitti HS:n kirjallisuuspalkinnon". Helsingin Sanomat. 2014-11-13. Marrë më 2017-10-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Pajtim Statovci - Salomonsson Agency". Salomonsson Agency. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2018. Marrë më 2017-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Reith, James (2017-09-07). "Pajtim Statovci: 'I'm drawn to fiction that makes the unimaginable possible'". The Guardian. Marrë më 2017-10-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Bellot, Gabrielle (2017-04-25). "A Life Altered by War and Transmuted Into Fiction". The New Yorker. Marrë më 2017-10-08. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)