Jump to content

My Cat Yugoslavia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

My Cat Yugoslavia është një libër i vitit 2014 dhe romani i parë e shkruar nga Pajtim Statovci.

Në Jugosllavinë e viteve 1980, një vajzë e re muslimane është e martuar me një burrë me të cilin mezi e di, dhe synimi ishte të jetë një çiftë i lumtur, por shpejt shkon keq. Menjëherë pas kësaj, vendi është ndarë nga lufta dhe ajo dhe familja e saj ikin në Finlandë, ku djali i saj Bekimi rritet për t'u bërë një i dëbuar social - jo vetëm një emigrant në një vend të dyshimtë për të huajt por edhe një njeri homoseksual në një shoqëri pa pranim. Përveç lidhjeve të rastësishme, shoku i tij i vetëm është një shtrydhës boa, që pa dyshim (ai është i tmerruar nga gjarpërinjtë), ai lejon të bredh nëpër apartamentin e tij.

Pastaj një natë, në një bar të homoseksualëve, Bekimi takon një mace që flet, e cila gjithashtu lëviz me të. Është kjo krijesë e mahnitshme, simpatike dhe manipuluese, e cila fillon Bekimin në një udhëtim në Kosovë për tu ballafaquar demonëve dhe për të kuptuar historinë magjike, mizore dhe të pabesueshme të familjes së tij. Dhe kjo, nga ana tjetër, mundëson që Bekimi më në fund të hapet në dashurinë e vërtetë - të cilën do ta gjejë në vendin më të papritur.

Ky libër u luajtë në teatrin finlandezëHelsinki më 2018.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Teatteriarvostelu: Pajtim Statovcin palkittuun romaaniin pohjaava näytelmä Kissani Jugoslavia on luonteva ja pakoton kaikessa runsaudessaan". Helsingin Sanomat. 2018-11-17. Marrë më 2018-11-28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)