Paketimi i ushqimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Testimi i atmosferës së modifikuar në një qese plastike me karota.

Paketimi i ushqimit është një sistem paketimi i projektuar posaçërisht për ushqimin dhe përfaqëson një nga aspektet më të rëndësishme midis proceseve të përfshira në industrinë ushqimore, pasi siguron mbrojtje nga ndryshimet kimike, biologjike dhe fizike.[1] Qëllimi kryesor i paketimit të ushqimit është të sigurojë një mjet praktik për mbrojtjen dhe shpërndarjen e mallrave ushqimore me një kosto të arsyeshme duke përmbushur nevojat dhe pritshmëritë si të konsumatorëve ashtu edhe të industrive.[2] Për më tepër, tendencat aktuale si qëndrueshmëria, reduktimi i ndikimit në mjedis dhe zgjatja e afatit të ruajtjes janë bërë gradualisht ndër aspektet më të rëndësishme në hartimin e një sistemi paketimi.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marsh, Kenneth; Bugusu, Betty (prill 2007). "Food Packaging?Roles, Materials, and Environmental Issues". Journal of Food Science. 72 (3): R39–R55. doi:10.1111/j.1750-3841.2007.00301.x. PMID 17995809. S2CID 12127364. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Marsh, Kenneth; Bugusu, Betty (prill 2007). "Food Packaging?Roles, Materials, and Environmental Issues". Journal of Food Science. 72 (3): R39–R55. doi:10.1111/j.1750-3841.2007.00301.x. PMID 17995809. S2CID 12127364. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Licciardello, Fabio (4 maj 2017). "Packaging, blessing in disguise. Review on its diverse contribution to food sustainability". Trends in Food Science & Technology. 65 (65): 32–39. doi:10.1016/J.TIFS.2017.05.003. hdl:11380/1163967. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)