Palazzo Skanderbeg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Palazzo Skanderbeg
The murale of Skanderbeg in Piazza Scanderbeg in Rome, Italy

Palazzo Skanderbeg ose Palazzetto Scanderbeg[1] është një pallatRomë, i vendosur në Piazza Scanderbeg (Num. 117) në afërsi të Fontana Trevit. It takes its name from its fifteenth-century host, the Albanian national hero Skanderbeg. It is the site of the National Museum of Pasta Foods (Museo Nazionale delle Paste Alimentari) which, currently closed for restoration, is devoted to the history of pasta, the machines used in its production, its nutritional qualities, and its depiction by artists ancient and modern.[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pietrangeli, Carlo (1980). Guide rionali di Roma: Rione II: Trevi, a cura di Angela Negro (në italisht). Fratelli Palombi Editori. f. 158. Marrë më 19 dhjetor 2011. Palazzetto Scanderbeg ossia la casa in cui secondo la tradizione, avrebbe trovato alloggio il principe albanese Giorgio Castriota, |author= dhe |last= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ "Palazzo Skanderbeg e la Cultura tradita" (në italisht).
  3. ^ The National Museum of Pasta Foods: Important news Arkivuar 9 gusht 2012 tek Wayback Machine Stampa:It Stampa:En