Pallati Drottningholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallati Drottningholm
Emri amëtar
suedisht: Drottningholms slott
Pamje e përparme e pallatit.
Vendndodhja Suedia
Qyteti më i afërtDrottningholm
Koordinatat59°19′18″N 017°53′10″E / 59.32167°N 17.88611°E / 59.32167; 17.88611
NdërtuarShekullin e XVI
Emri zyrtar: Domeni Mbretëror i Drottningholm
LlojiKulturor
Kriteretiv
Përcaktuar1991 (mbledhja e 15-të)
Nr. i referencës559
Rajoni UNESCOEvropë
Drottningholm: pamje ballore e pallatit.

Pallati Drottningholm (suedisht: Drottningholms slott) është një rezidencë banimi private e familjes mbretërore suedeze. Ajo është e vendosur në Drottningholm. E ndërtuar në ishull Lovön (në Komunën Ekerö të Qarkut të Stokholmit), kjo është një nga Pallatet Mbretërore të Suedisë. Ajo është ndërtuar fillimisht në fund të shekullit të XVI-të. Ajo shërbeu si një vendbanim i rregullt veror i oborrit mbretëror suedez për shumicën e shekullit të XVIII-të. Përveç qëndrimit privat të familjes mbretërore suedeze, pallati është një tërheqje turistike popullore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Drottningholm (fjalë për fjalë do të thotë "Ishulli i Mbretëreshës") erdhi nga ndërtesa origjinale e rilindjes e projektuar nga Willem Boy, një pallat prej guri i ndërtuar nga John III i Suedisë në vitin 1580 për mbretëreshën e tij, Catherine Jagellon. Ky pallat u parapri nga një rezidencë mbretërore e quajtur Torvesund.[1]

Mbretëresha Dowager Regent Hedwig Eleonora bleu kështjellën në vitin 1661, një vit pas përfundimit të rolit të saj si Mbretëresha e Suedisë, por u dogj në tokë më 30 dhjetor të të njëjtit vit. Hedwig Eleonora angazhoi arkitektin Nikodem Tessin Plaku për të projektuar dhe rindërtuar kështjellën. Në vitin 1662 filloi puna për rindërtimin e ndërtesës. Me kështjellën pothuajse të plotë, Nikodemi vdiq në vitin 1681. Djali i tij Nikodem Tessin i Riu vazhdoi punën e tij dhe përfundoi hartimet e brendshme të përpunuara.

Gjatë periudhës së rindërtimit, Hedwig Eleonora ishte kreu i protektoratit për Mbretin ende të mitur, Çarls XI i Suedisë, nga viti 1660 deri në vitin 1672. Suedia ishte rritur për të qenë një vend i fuqishëm pas Paqes së Vestfalisë. Pozita e mbretëreshës, në thelb sundimtares së Suedisë, kërkoi një vendbanim mbresëlënës të vendosur në mënyrë të përshtatshme pranë Stokholmit.

Pallati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallati dhe bazat e tij kanë parë shumë renovime, ndryshime dhe shtesa gjatë 400 viteve të fundit. Rindërtimi më i madh, në të cilin u instaluan ose u përditësuan elektriciteti, ngrohja, ujërat e zeza, linjat e ujit, dhe u zëvendësua kulmi i kështjellës, ndodhi midis 1907 dhe 1913. Gjatë një periudhe 20-vjeçare që filloi rreth vitit 1977, disa zona kryesore të pallatit u restauruar dhe rindërtuar. Biblioteka dhe salla kombëtare kanë marrë shumë vëmendje dhe mbrojtja nga zjarri është instaluar në të gjithë pallatin. Në vitin 1997, filloi puna për të pastruar dhe rindërtuar muret e jashtme. Kjo u përfundua në vitin 2002.

Teatri i pallatit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri i pallatit

Teatri i Pallatit të Drottningholm është shtëpia e operës e vendosur në pallat. Ajo është ende në përdorim, dhe festivalet e saj të operës verore janë mjaft popullore. Nganjëherë performon grupi i Opera Mbretërore suedeze.

Pavioni kinez[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavioni i Kinezëve, i vendosur në parkun e Pallatit të Drottningholm, është një pavijon mbretëror i frymëzuar kinez i ndërtuar në vitet 1763-1770.

Kisha e pallatit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e pallatit

Kisha ishte projektuar dhe ngritur nga Nikodemi Tessin Plaku. Ajo u përfundua nga djali i tij në maj, 1746.

Ajo përdoret edhe sot nga njerëzit e famullisë Lovön, të cilët luten në kishë në të dielën e fundit të çdo muaji. Brenda kishës një organ Cahman nga viti 1730 është ende në përdorim. Një tjetër artikull i rëndësishëm është tapiceria tradicionale e kishës e cila u bë nga Gustaf V i Suedisë.

Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallati është një Vend i Trashëgimisë Botërore të  UNESCO-s, kryesisht për shkak të Teatrit të Pallatit të Drottningholm dhe Pavionit Kinez. Ajo ishte shtuar në listë në vitin 1991. Komenti i UNESCO ishte:

Domaini Mbretëror i Drottningholm qëndron në një ishull në Liqenin Mälar në një periferi të Stokholmit. Me pallatin e saj, teatrin e restauruar të përkryer (të ndërtuar në vitin 1766), pavionet dhe kopshtet kineze, është shembulli më i mirë i një rezidence mbretërore të Europës veriore të shekullit të VIII-të, frymëzuar nga Pallati i Versajës.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Page 61 of the Swedish Etymological Dictionary of Svenskt ortnamnslexikon, published 2003 by the institute of Språk- och folkminnesinstitutet, Uppsala.
  • Jan Mårtenson & Gunnar Brusewitz : Drottningholm. Slottet vid vattnet. (1985) (Drottningholm. The palace by the water) (In Swedish)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]