Pallati i Dioklecianit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallati i Dioklecianit në Split

Pallati i Dioklecianit është një pallat i lashtë i Perandorit Dioklecian në qytetin kroat Split.[1] Kete pallat e ngriti Perandori Romak me prejardhje ilire Diokleciani, dhe në të ai ka jetuar pas pensionimit nga froni, nga viti 305 e deri në vdekje ne vitin 316.

Ai është ndërtuar në Gjirin e Gadishullit, 5 km në jugperëndim të Salonës, kryeqyteti i provincës së Dalmacisë. Mbetjet e Pallatit sot janë pjesë e qendrës historike të qytetit Split, të cilat gjithashtu janë regjistruar nga UNESCO në listën e Trashëgimisë Botërore në Europë qysh në vitin 1979.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikuj të lidhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ujësjellësi i Dioklecianit
  • Pallati Romak në Polač (Mljet)
  • Arti i Romës së lashtë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dioklecijanova palača Arkivuar 23 mars 2016 tek Wayback Machine, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, preuzeto 1. ožujka 2012.