Cari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cari rus Alexei Mihailoviç Romanov (1645-1676). Vizatim nga V.P. Vereshchagin, 1896

Cari (Kisha e Vjeter sllave: ц︢ьрь ose цар, цaрь) është një titull i përdorur për të përcaktuar monarkët sllavë lindorë dhe jugorë ose sundimtarët supremë të Evropës Lindore, fillimisht monarkët bullgarë nga shekulli i 10-të e tutje, shumë më vonë një titull për dy sundimtarë të Perandorisë Serbe, dhe nga viti 1547 sundimtari suprem i Tsardom i Rusisë dhe Perandorisë Ruse. Në këtë kapacitet të fundit i jep emrin e tij një sistemi qeverisjeje, autokracie cariste ose tsarizmi. Termi rrjedh nga fjala latine cezar,[1] e cila kishte për qëllim të nënkuptonte "perandor" në kuptimin mesjetar evropian të këtij termi - një sundimtar me të njëjtën gradë si një perandor romak, duke e mbajtur atë me miratimin e një perandori tjetër ose një kishtar suprem zyrtar (Papa ose Patriarku Ekumenik)-por zakonisht konsiderohej nga evropianët perëndimorë të ishte ekuivalent me mbretin, ose të ishte disi në mes të gradës mbretërore dhe perandorake.

Sundimtari i parë që miratoi titullin car ishte Simeon I i Bullgarisë. Simeon II, cari i fundit i Bullgarisë, është personi i fundit që ka mbajtur titullin car.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Online Etymology Dictionary". etymonline.com (në anglisht).