Palma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo korije e species vendase Washingtonia filifera në Palm Canyon, në jug të Palm Springs, Kaliforni, po rritet së bashku me një përrua që kalon nëpër shkretëtirë.

Arecaceae është një familje bimësh shumëvjeçare, të lulëzuara në rendin njëngjyrësh Arecales. Forma e tyre e rritjes mund të jetë alpinistë, shkurre, bimë si pemë dhe pa kërcell, të gjitha të njohura zakonisht si palma. Ato që kanë një formë të ngjashme me pemën quhen pemë palme.[1] Aktualisht njihen 181 gjini me rreth 2600 lloje,[2][3] shumica e të cilave janë të kufizuara në klimat tropikale dhe subtropikale. Shumica e palmave dallohen nga gjethet e tyre të mëdha, të përbëra, me gjelbërim të përhershëm, të njohura si gjethe, të vendosura në majë të një kërcelli të padegëzuar. Megjithatë, palmat shfaqin një diversitet të madh në karakteristikat fizike dhe banojnë pothuajse çdo lloj habitati brenda rrezes së tyre, nga pyjet e shiut në shkretëtirat.

Palmat janë ndër familjet më të njohura dhe më të kultivuara të bimëve. Ata kanë qenë të rëndësishëm për njerëzit gjatë pjesës më të madhe të historisë. Shumë produkte dhe ushqime të zakonshme rrjedhin nga palmat. Në kohët bashkëkohore, palmat përdoren gjithashtu gjerësisht në peizazhin. Në shumë kultura historike, për shkak të rëndësisë së tyre si ushqim, palmat ishin simbole për ide të tilla si fitorja, paqja dhe pjelloria.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The name "Palmaceae" is not accepted because the name Arecaceae (and its acceptable alternative Palmae, ICBN Art. 18.5 Arkivuar 2006-05-24 tek Wayback Machine) are conserved over other names for the palm family.
  2. ^ Baker, William J.; Dransfield, John (2016). "Beyond Genera Palmarum : progress and prospects in palm systematics". Botanical Journal of the Linnean Society (në anglisht). 182 (2): 207–233. doi:10.1111/boj.12401.
  3. ^ Christenhusz, M. J. M.; Byng, J. W. (2016). "The number of known plants species in the world and its annual increase". Phytotaxa. 261 (3): 201–217. doi:10.11646/phytotaxa.261.3.1. Arkivuar nga origjinali më 2016-07-29. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)