Pema

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pear tree in Hamedan Iran.jpg

Pema është një bimë drunore shumëvjeçare, zakonisht i butë, me trung dhe me shumë degë të cilat formojnë një si kurorë, fryti i të cilit hahet, zakonisht në trajtë kokrrash me madhësi e me ngjyra të ndryshme, me tul e me lëng të ushqyeshëm, me fara a bërthama brenda. Pjesët përbërëse të saj janë:rrënja, trungu dhe kurora me degët dhe gjethet.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]