Panislamizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vendet me një popullsi të konsiderueshme islame

Panislamizmi është një lëvizje fetare, ideologjike dhe politike islame e cila synon bashkimin e të gjithë myslimanëve në një shtet të përbashkët islam të njohur si Kalifat. Themeli i ideologjisë panislamiste është Islami. Panislamizmi si një lëvizje ideologjike dhe politike islame përkrah unifikimin e të gjithë muslimanëve, pa marrë parasysh kombësinë dhe kulturën e tyre, në një shtet të përbashkët islam në të cilin ligji suprem do të ishte sheriati dhe interpretimi i Kuranit ndërsa kultura bazë do të ishte kultura islame.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ottomanism, Pan-Islamism, and the Caliphate; Discourse at the Turn of the 20th Century Archived 20 August 2008[Date mismatch] at the Wayback Machine., American University in Cairo, The Middle East Studies Program