Jump to content

Parada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
2013 Kampionati Botëror në Atletikë Parada e Kombeve në Stadiumin Luzhniki në Moskë, Rusi.

Një paradë është një procesion njerëzish, i organizuar zakonisht përgjatë një rruge, shpesh me kostum, dhe shpesh i shoqëruar nga banda marshimi, nota ose nganjëherë tullumbace të mëdha. Paradat mbahen për një gamë të gjerë arsyesh, por zakonisht janë festime të një lloji.

Në anglishten britanike, termi "paradë" zakonisht rezervohet ose për parada ushtarake ose për raste të tjera ku pjesëmarrësit marshojnë në formacion; për raste festash, procesioni i fjalëve është më i zakonshëm. Termi "paradë" mund të përdoret gjithashtu për shumë lëndë të ndryshme; për shembull, në Forcat e Armatosura Kanadeze, "parada" përdoret si për të përshkruar procesionin ashtu edhe në konotacione të tjera joformale.

Demonstratat e protestës mund të marrin gjithashtu formën e një parade, por raste të tilla zakonisht quhen një marshim.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]