Festa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Festa është ditë e shënuara e cila kremtohet nga populli. Ka disa lloje festash, si pshm. festa kombëtare, festa ndërkombëtare, si dhe ato të niveleve më të ulta. Ditë e shënuar që kremtohet çdo vit për të përkujtuar një ngjarje të rëndësishme në jetën e një populli; ditë që dallohet nga të tjerat se lidhet me një ngjarje të caktuar e të gëzuar; ngjarje e gëzueshme për dikë.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; emra të pavlefshëm, p.sh. shumë

Festa zyrtare[redakto | redakto tekstin burimor]

Festë zyrtare është ditë pushimi për gjithë popullin, e vendosur zyrtarisht nga shteti për një ngjarje me rëndësi të veçantë historike e shoqërore.Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; emra të pavlefshëm, p.sh. shumë

Festat në Shqipëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Festa zyrtare në Shqipëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Disa nga festat që festohen në teritoret shqiptare janë te nënrenditura këtu poshtë: Festa e Vitit të Ri, Festa 28 Nëntorit, Festa 29 Nëntorit, Dita e Verës, Kurban Bajrami, Dita e Novruzit, Pashkët, Krishtlindja etj.

Festa jo zyrtare në Shqipëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Dita e Shën Gjergjit, Dita e gënjeshtrave, Dita e Nënës, Dita e mësuesit etj.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]