Lista e festave shqiptare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


  • 1 maji
  • Dita e Nënës

Festat Kombëtare Shqiptare[redakto | redakto tekstin burimor]

Festat Kombëtare Shqiptare
Data e festës Emërtimi i festës Shënime të ndryshme rreth festës dhe organizimit të saj
28 nëntor Dita e Flamurit  
     
     
     

Festat në Shqipëri[redakto | redakto tekstin burimor]

Festa në Shqipëri me data fikse
Data e festës Emërtimi i festës Shënime të ndryshme rreth festës dhe organizimit të saj
1 janar - 2 janar Festa e Vitit të Ri  
14 Mars Dita e Verës  
22 Mars Nevruz  
1 maj Një maji  
19 tetor Dita e Nënë Terezës  
28 nëntor Dita e Pavarësisë  
29 nëntor Dita e Çlirimit Kombëtar  
25 dhjetor Krishtlindjet    
Festa në Shqipëri me data variabël
20 janar (2005) Bajram i Vogël/Fitër Bajrami  
27 Mars (2005) Pashkët Katolike  
1 maj (2005) Pashkët Ortodokse  
3 nëntor (2005) Bajram i Madh/Kurban Bajrami  
Festa në Shqipëri me data jo zyrtare
7 Mars Dita e Mësuesit  
8 Mars Dita e Nënës