Parfumi: Historia e një Vrasësi (roman)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Parfumi: Historia e një Vrasësi (Gjermanisht: Das Perfume: Die Geschichte eines Mörders) është një roman i viti 1985 e shkruar nga shkrimtari gjerman Patrick Süskind. Romani shqyrton mbi shqisën e nuhatjes dhe marrëdhëniet e saj me kuptimin emocional që mund të kenë aromë.

Historia kryesisht ka të bëjë me Zhan-Baptist Grenouille, një jetim i preferuar francez i shekullit të 18-të, i lindur me një ndjenjë të jashtëzakonshme nuhatje, duke qenë në gjendje të dallojë një gamë të gjerë aromash në botën rreth tij. Grenouille bëhet një parfumer, por më vonë përfshihet në vrasje kur takon një vajzë të re me një parfum të patejkalueshëm.

Libri u përkthye në 49 gjuhë dhe më shumë se 20 milionë kopje të shitura deri tani në mbarë botën, Parfumi është një nga shitjet më të mëdha të librave në mesin e roamneve gjerman të shekullit të 20-të.[1] Romani është përkhtyer në shqip nga Agron Kaiku.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pressedossier Patrick Süskind. Diogenes Verlag Zürich, Stand November 2012
  2. ^ "Parfumi, Historia e nje vrasesi, Patrick Suskind". ShtëpiaeLibrit.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)