Shqisa e nuhatjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shqisa e te nuhaturit eshte shqisa e cila kryen dy vunksjone te cilat jan thelbesore per jeten e njeriut siq jane frymmarrja dhe nuhatja shqisa e te nuhaturit eshte nje nga shqisat te cilat ndimojne njeriun ne jeten e perditshme po te mos kishte qen hunda frymmarrja do ishte me e veshtire sepse kur hundet mbyllen ateher opsion mbetet vetem frymmarrja me goj ndersa goja nuk kryen frymarrjen si hunda sepse goja gjat procesit te frymarjes thahet shqisa e frymmarrjes shkon nga hunda,fyti,neper nje kapak i cili eshte i vendosur ne fund te fytit e cila ndan procesin e frymmarrjes nga ai i ushqimit.Nese ne qeshim kur ushqehemi ateher kapaku i ajrit hapet dhe ushqimi kalon nga frymmarrja kjo gje e dergon njeriun ne proces vdekje,nga hunda futet oksigjeni kalon ne fyt ne mushkri aty mushkrit e marrin qekizat i marrin copat e oksigjenit dhe ua dergojn organeve me nevoj nga e njejta rruge kalon dioksidi i karbonit qe njeriu e liron sa here qe nliron frymen perveq mushkrive oksigjeni kalon edhe neper alveolet te cilat i mbledhin grimcat e oksigjenit mishkria e djatht ndahet ne tri pjese ndersa ajo e majt ne dy pjese per shkak te zemres ne alveole kryhet shkembimi i gazeve.Mushkriret jane organ i nderlikuar kur ne marrim fryme ato tkurren ndersa kur leshojme frymet ajo zgjatet, nje organ i cili eshte themelor gjat frymarrjes eshte diafragma e cila kur marrim frym i zgjat muskujt qe te mbushen me sa me shume fryme e kur e leshojme frymen ajo i zvoglon mushkrit ose ngritet lart, kur ne frym me vemendje si pershembull zjarrin ai ndezet me shpejt pse ndodh kjo gje.... sepse kur njeriu leshon frymen me zor ose me qef mushkriret leshojn dioksid te karbonit dhe bashk me te edhe oksigjen oksigjeni ndimon ne ndezjen e shpejt te zjarrit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]