Parkland, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Parkland
Qytet
Vendndodhja
Parkland is located in SHBA
Parkland
Parkland

Koordinatat: 26°18′55″V 89°14′26″P / 26.31528°V 89.24056°P / 26.31528; -89.24056

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Rrethi Broward
Kryetari i Bashkisë Christine Hunschofsky
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 37.21 km2
 •  tokësore 35.98 km2
 •  ujore 1.23 km2
Popullsia 31,507 banorë (2016)
 •  aglomerati 5,564,635 banorë
Dendësia 875.70 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST (UTC-5)
Verore EDT (UTC-4)
Kodi Postal 33067, 33073, 33076
Prefiksi 754, 954
Koordinatat 26° 18′ 55″ Veri

89° 14′ 26″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofparkland.org

Parkland është qytet në qarkun Broward, Florida, Shtetet e Bashkuara. Sipas regjistrimit të vitit 2010, Parkland kishte 23,962 banorë,[1] dhe sipas vitit 2016, popullsia e qytetit ishte 31,507. Parkland është pjesë e zonës metropolitane Miami.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Geographic Identifiers: 2010 Demographic Profile Data (G001): Parkland city, Florida". U.S. Census Bureau, American Factfinder. Marrë më tetor 22, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)