Jump to content

Parno Graszt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Parno Graszt është një ansambël muzikor rom (d.m.th "Gypsy") nga Paszab, Hungari i themeluar në 1987. "Parno Grast" do të thotë "kalë i bardhë" në gjuhën rome, [1] me "graszt" duke përdorur ortografinë hungareze 'sz' për 's'. Në kulturën rome e bardha është simbol i pastërtisë dhe kali simbol i lirisë. Albumi i tyre debutues Hit the piano arriti në numrin 7 në tabelën botërore të muzikës në Evropë në tetor 2002. Televizioni hungarez dhe BBC prodhuan në vitin 2004 një dokumentar muzikor për Parno Graszt. [2] Pas albumit të tyre të dytë, Járom az utam (2004), Parno Graszt u votua në top 10 si "artisti më i mirë i vitit", 2005, nga revista muzikore zvicerane Vibrations . [3] Në vitin 2016, ata konkurruan në A Dal, përzgjedhja përfundimtare kombëtare për Hungarinë në Eurovision Song Contest me këngën Már nem szédülök dhe arritën në finale.

 • József Oláh (vokal, kitarë, tambura)
 • Géza Balogh (vokal, kitarë, kërcim)
 • Viktor Oláh (vokal, kitarë, kërcim)
 • Sándor Horváth (vokal, lugë, vallëzim)
 • János Jakocska (vokal, kitarë)
 • Mária Váradi (vokal, vallëzim)
 • Mária Balogh (vokal, vallëzim)
 • Krisztián Oláh (fizarmonikë)
 • János Oláh (kontrabas)
 • István Németh (bas oral, dybek)
 • Rávágok a zongorára (2002) ( Hit the Piano )
 • Járom az utam (2004) (. . . Në botën time)
 • Ez a világ nekem való (2007) ( Kjo botë është krijuar për mua )
 • Reggelig mulatok (2011) ( I Revel Till the Break of Dawn )

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]