Parthus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Parthus ose Parthos (greqishte e lashtë, "Πάρθος") ishte një vendbanim antikë Ilir, nga fisi Ilir i Parthinëve.[1] Vendndodhja e tij është në luginën e lumit Shkumbin, në Shqipëri.

Shpërndarja e qyteteve në antikitet në kufirin e jugut Iliria me Grekët dhe Thrakët

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Cambridge Ancient History, Volume 3, Part 1: The Prehistory of the Balkans, the Middle East and the Aegean World, Tenth to Eighth Centuries BC by John Boardman, I. E. S. Edwards, N. G. L. Hammond, and E. Sollberger, 1982, page 629, ".

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]