Partia e Çamërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Partia e Çamërisë (Greqisht: Κόμμα της Τσαμουρίας) ishte një parti e vogël politike jetëshkurtër në Greqi, e cila synonte të përfaqësonte shqiptarët çamë në parlamentin grek. Është krijuar nga Ali Dino, një karikaturist dhe deputet i famshëm.

Partia mori pjesë vetëm në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1926, duke mbledhur 1539 vota nga prefektura e Prevezës dhe Janinës.[1] Në zgjedhjet e mëvonshme, partia nuk fitoi mbështetjen e popullatës vendase shqiptare dhe Ali Dino kandidoi nën biletën e Fermer-Punëtorëve, duke fituar vetëm 67 vota në 1932.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Mavrogordatos, George Th. Stillborn republic: social coalitions and party strategies in Greece, 1922-1936. University of California Press. California, 1983.