Ali Dino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ali Dino (greqisht: Αλή Ντίνο), gjithashtu i njohur si Ali bej Dino (greqisht: Αλή Ντίνο Μπέης 1890-1938) ishte një karikaturist dhe politikan shqiptar, anëtar parlamentit grek.

Dino lindi në Preveza, Janina VilajetitPerandorisë Osmane më 1889, për të Rasih bej Dinos dhe është nipi i Abedin pashë Dinos, një nga kontribuesit kryesor të pavarësisë së shqipërisë. Ai u bë një nga më të famshmit cartooniste në Greqi, dhe u zgjodh në parlamentin grek dy herë për Preveza prefekturës. Dino është themelues i Partisë Çame, që përfaqësonin lokale Cham shqiptare, komunitetit[1] , si dhe e greke shqiptare Miqësi të Shoqërisë. Ai vdiq në Athinë, Greqi në vitin 1938.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mavrogordatos, George Th. Stillborn republic: social coalitions and party strategies in Greece, 1922-1936. University of California Press. California, 1983.