Abedin pashë Dino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abedin Pasha

Abedin pashë Dino (Prevezë, 5 prill 1843 - Stamboll, 9 maj 1906) ka qenë nëpunës e politikan i Perandorisë Osmane, ideolog i çështjes kombëtare shqiptare, themelues i Lidhjes së Prizrenit, përfaqësues kryesor i saj për Vilajetin e Janinës, poet dhe përkthyes, i dhënë pas tarikatit Halveti.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Prevezë, pinjoll i oxhakut të Dinollarëve, i biri i Ahmet bej Dinos dhe Salihasë së Çaparenjve të Margëlliçit.[2] Pasi mori studimet e para në Prevezë, ndoqi gjimnazin "Zosimea" të Janinës. Pasi mbeti jetim nga i ati, u dërgua për shkollën e lartë në kryeqytetin perandorak. Më 1866 hyn në shërbim të sulltan Abdyl Azizit si silahshor, kalorës truproje i gardës sulltanore. Në vazhdim duke kaluar në shërbimin administrativ, emërohet ndihmësmytesarif e kajmekam në vendlindjen e tij, ku më 1865 lind i biri, Rasihu.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Clayer, Nathalie (1994). Mystiques, État et société: les Halvetis dans l'aire balkanique de la fin du XVe siècle à nos jours (në frëngjisht). Brill. fq. 246. ISBN 978-90-04-10090-9.
  2. ^ Merxhushi, Nexhat (11 nëntor 2012). "Figura të ndritura të Çamërisë". gazeta-shqip.com. Marrë më 10 nëntor 2021.
  3. ^ Stylos N., Kush ishte Abedin pashë Dino dhe Dinot e tjerë, Shqiptarja.com, 20 tetor 2014.