Jump to content

9 Maj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Prill · Maj · Qershor
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


  • 1502 - Cristoforo Colombo niset nga Spanjë për udhëtimin e katërt dhe e fundit e tij pë në Botën e Re.
  • 1926 - Amerikanët Riçard Berd dhe Flojd Benet janë të parët të cilët fluturuan mbi Polin e Veriut.
  • 1960 - Amerika nxjerr ne shitje pilulën e pare kontraceptive.
  • 2006 - Estonia ratifikon Kushtetutën evropiane.
  • 2010 - Trupa ushtarake nga vende anëtare të NATO-s kanë marshuar më 9 maj 2010 në Sheshin e Kuq në Moskë, si pjesë e manifestimeve që shënojnë 65 vjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore.
  • 2015 - Në Kumanovë trupat e policisë së Maqedonisë sulmuan disa shqiptar të armatosur. 10 shqiptar u vranë dhe 8 policë maqedon u vranë në luftime. Pas 2 ditë luftimesh grupi i armatosur u dorëzua, ku u arrestuan 28 pjesëtarë të saj.

Festa dhe përvjetore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]