Jump to content

26 Maj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Prilli · Maji · Qershori
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
  • 451 - Fillon Beteja e Avarayr-it mes rebelëve Armenian dhe Perandorisë Sassand. Armenianët mposhten ushtarakisht por u garantohet liria e praktikimit të Krishterizmit.
  • 1293 - Një tërmet në Kamakura të Japonisë vret 30,000 njerëz.
  • 1647 - Alse Young bëhet personi, përkatësisht gruaja, e parë e ekzekutuar si shtrigë në kolonitë Amerikane, kur varet në Hartford, Connecticut.
  • 1770 - Revolta Orlov : përpjekja e parë e grekëve për tu revoltuar kundër Turkëve para Luftës Greke për Pavarësi përfundon tragjikisht pë Grekët.
  • 1805Napoleon Bonaparta kurorëzohet mbret i Italisë në Katedralen e Milanos
  • 1999Kina përgënjeshtroi t'u ketë vjedhur Shteteve të Bashkuara sekrete bërthamore, duke akuzuar raportin 'COX' të Kongresit amerikan se ka formuluar akuza "absurde pa bazë dhe plot me paramendime". "Raporti Cox" e poshtëronte Kinën dhe e akuzonte se ka kërcënuar sovranitetin e Shteteve të Bashkuara, duke theksuar se Kina ka vjedhur të ashtuquajturat "Teknologji ushtarake".
  • 2002 – Njeriu më i moshuar i Australisë dhe veterani më i vjetër i Luftës së Parë Botërore në vend, Jack Lockett, vdiq në moshën 111 vjeç. Lockett vdiq pasi u shtrua në spital në qytetin Bendigo në shtetin e Viktorias.
  • 2011 Serbi, arrestohet Ratko Mlladiq ish gjenerali serb i Bosnjes.

Festa dhe përvjetore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]