Jump to content

Vrinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Fshat në Shqipëri Vrina është një fshatkomunën Xarrërrethin e SarandësShqipërisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriu fshati Vrinë kufizohet me Ksamilin, nga jugu me kufirin grek, nga lindja me fshatin Xarrën dhe nga perëndimi me Detin Jon.

Toponimet të fshatit Vrinë:[1]

 • Çipa – kodër, në J.
 • Kalvor/i – kodër, në J.
 • Kanal i Butrintit - kanal, në V.
 • Klish’ e Shënëllisë - në VL.
 • Kucura – ara, në JP.
 • Kukë/a - brinjë kodre.
 • Kulla e Alush Takës - kullë 2 katëshe, në qendër.
 • Lum i Pavlit - lum i vjetër, në J.
 • Llap/a - vurk (moçal), sot tokë buke, në VP.
 • Mali Horafe – mal, në J.
 • Mal i Shënkollit - rrëzë e malit Shënkollit, në J.
 • Mandillo/ua - kodër e lartë, në JP.
 • Mirë/a – burim, në J.
 • Pill i Kukos - pyll në Stillo me shqope, vidha etj., në J.
 • Pill i Shënëlliut - sot ara, në VL.
 • Plesha/t – ara, në JP.
 • Prroj i Kucurave – përrua, në J.
 • Prroj i Marajt - përrua në malin e Stillos, në JP.
 • Stillo/ua - mali dhe kepi i Stillos, në JP.
 • Shënëll/u - kodër me pyll, ara, në VL.
 • Udha e Kafshëve - udha ku kalojnë bagëtitë për kullotë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet në fshatin Vrinë:[2]

Bibe, Birbili, Buqi, Dervishi, Hoxha, Korro, Luli, Mara, Mata, Musai, Mustafai, Qejvani, Taka, Voca, Xhaferi, Zerva (Kristo Zerva, ardhur nga Lunxhëria), etj.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 138. Tregoi: Abaz Taka, 50 vjeç, nga Konispoli, me banim në Vrinë. 1970.
 2. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 138.