Jump to content

Korfuzi (qyteti)

Coordinates: 39°37′0″N 19°55′0″E / 39.61667°N 19.91667°E / 39.61667; 19.91667
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

39°37′0″N 19°55′0″E / 39.61667°N 19.91667°E / 39.61667; 19.91667 Stampa:Infobox GR vendbanim Korfuz (Greqisht: Κέρκυρα - Kérkyra) është qytet në rajonin Ishujt e Jonit. Qyteti u bë i njohur si "Qyteti i kështjellave", sepse në qytet ka dy kështjella. Sipërfaqja e qytetit është 41,905 km2, ndërsa popullsia është me 39,487 banorë.

Korfuz ka klimë mesdhetare. Vera është e nxehtë e cila temperatura mund të arrijë deri në 33 °C. Dimri është i butë dhe i lagësht e cila temperatura mund të arrij deri në 10 °C.