Korfuzi (qyteti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 39°37′0″V 19°55′0″L / 39.61667°V 19.91667°L / 39.61667; 19.91667

Korfuz
Κέρκυρα
Qytet
noform
Pamje në Korfuz
Flamuri_figura
Flamuri i Korfuzit
Vendndodhja
Korfuz is located in Greqia
Korfuz
Korfuz
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Ishujt e Jonit
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 491 xx
Prefiksi 26610
Targa KY
Koordinatat 39° 37′ 0″ Veri

19° 55′ 0″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 41,905 km2
Popullsia 39,487 banorë (2001)
Dendësia 940 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.corfu.gr

Korfuz (Greqisht: Κέρκυρα - Kérkyra) është qytet në rajonin Ishujt e Jonit. Qyteti u bë i njohur si "Qyteti i kështjellave", sepse në qytet ka dy kështjella. Sipërfaqja e qytetit është 41,905 km2, ndërsa popullsia është me 39,487 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Korfuz ka klimë mesdhetare. Vera është e nxehtë e cila temperatura mund të arrijë deri në 33 °C. Dimri është i butë dhe i lagësht e cila temperatura mund të arrij deri në 10 °C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]