Hiosi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qsicon inArbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Nuk ka strukture te mirë, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --Liridon 8 shtator 2010 21:32 (CEST)
Pamje nga fshati i Pyrgi që ndodhet në Chios

Hiosi (Chios) ose Kiosi (turqisht: Sakiz) është ishulli i pestë më i madh grek. Ai ndodhet ndodhet në detin Egje, 7 kilometra jashtë Bregdetit Anadollian.

Ndarja adminsitrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrativisht, Chios formon një komunë të veçantë në kuadër të njësisë rajonale Hios, e cila është pjesë e rajonit të Egjeut të Veriut. Qyteti kryesor i ishullit dhe selia e komunës është qyteti Hios.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hios është i njohur për eksportet e saj të çamçakëzit mastika[1] dhe pseudonimi i tij është Ishulli i mastikës.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atraksionet turistike përfshijnë fshatrat mesjetare dhe manastirin e shekullit të 11-të Nea Moni, pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2016. Marrë më 25 gusht 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)