Pasaporta e Gjermanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pasaporta e Gjermanisë
Faqja e të dhënave

Pasaporta e Gjermanisë është dokument udhëtimi i lëshuar prej Republikës Federale të Gjermanisë për udhëtim i shtetasve gjermanë në vendet e huaja.

Duhet të bëhet një dallim midis pasaportës së shërbimit dhe pasaportës diplomatike, të cilat janë të destinuara për udhëtime nga përfaqësuesit e shtetit lëshues në një cilësi zyrtare.

Pasaporta gjermane është një dokument sovran, modeli i të cilit rregullohet në Ligjin e Pasaportave (Passgesetz, shkurt PassG) dhe në Urdhrin e Pasaportave (Passverordnung, shkurt PassV). Në ndryshim nga dokumentet e tjera zyrtare gjermane, siç janë dokumentet e gjendjes civile, Republika Federale e Gjermanisë nuk është plotësisht e lirë në hartimin dhe pajisjet teknike të dokumenteve të udhëtimit. Përkundrazi, duhet të respektohen konventat ndërkombëtare, veçanërisht rekomandimet dhe udhëzimet e lëshuara nga Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (ICAO) për dokumentet e udhëtimit të lexueshme nga makina. Për më tepër, vendet anëtare të BE-së të interesuar në përafrimin e modelit të pasaportave të tyre kombëtare.

Me pasaportën gjermane mund të udhëtoni në 189 vende pa vizë - në Indeksin e Pasaportave Henley të Janarit 2020 ishte në vendin e tretë së bashku me Korenë e Jugut, pas Japonisë dhe Singaporit, të cilat zënë dy vendet e para.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Passports of Germany – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale