Patatja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Patate

Patatja është një bimë barishtore që mbillet, e cila përdoret për tu ushqyer duke e bërë gjellë, sallatë etj.

Ruajta e patates[redakto | redakto tekstin burimor]

Duket sikur patatja ruhet lehtë gjatë dy viteve në bazë të një recete e cila thotë: " Mbushni një enë të madhe me ujë mbi zjarr dhe kur të fillojë të vlojë, hidhni patatet e posavjelura. Lini të vlojnë vetëm një minut. Pastaj, tërhiqni ato, fshini ose lini të thahen. Në këtë mënyrë, sythat shkatërrohen dhe tanimë fermentimi tyre është i pamundshëm. Patatet e trajtuara në këtë mënyrë vendosen nëpër kuti druri ose thasë dhe mund të konservohen afërsisht dy vite në një vend të errët e të freskët. " [1]

Lidhje të brendshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


 Commons: Patatja – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Stampa:Link FA