Jump to content

Patricia Goldman-Rakic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Patricia Goldman-Rakic
U lind nëApril 22, 1937
Salem, Massachusetts, United States
Vdiq
Hamden, Connecticut, United States
KombësiaShtetet e Bashkuara
ArsimiVassar College, UCLA
Çmimet
List
 • National Institute of Mental Health grantee (1980–2000)
 • W. Alden Spencer Award, Columbia University (1982)
 • Krieg Cortical Discoverer Award, Cajal Club (1989)
 • inducted National Academy of Sciences (1990)
 • Fyssen Foundation Prize in Neuroscience (1990)
 • Lieber Prize, National Alliance for Research on Schizophrenia and Depression (1991)
 • inducted American Academy of Arts and Sciences (1991)
 • Robert J. and Claire Pasarow Foundation Award (1993)
 • Karl Lashley Award, American Philosophical Society (1996)
 • Ariëns Kappers Medal, Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences (1996)
 • honorary doctorate, Utrecht University (2000)
 • Gerard Prize, Society for Neuroscience (2002)

Patricia Goldman-Rakic ​​(22 prill 1937 - 31 korrik 2003) ishte një neuroshkencëtare/neurobiologe amerikane e njohur për studimin e saj fillestar të lobit frontal dhe punën e saj në bazë qelizore të kujtesës së punës[1]

Arsimimi dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Salem, Massachusetts, Goldman-Rakic ​​fitoi diplomën e saj në neurobiologji nga Vassar në vitin 1959 dhe doktoraturën e saj nga Universiteti i Kalifornisë në Los Anxhelos në Psikologjinë Zhvillimore në vitin 1963.[2][3] Pas pozicioneve postdoktorale në UCLA dhe në Universitetin e Nju Jorkut, ajo punoi në Institutin Kombëtar të Shëndetit Mendor në neuropsikologji dhe përfundimisht si shef i neurobiologjisë zhvillimore. Ajo u transferua në Yale School of Medicine në vitin 1979 ku ajo qëndroi deri në vdekjen e saj. Ajo ishte Profesori i Neurosciences Eugene Higgins në departamentin e neurobiologjisë me emërime të përbashkëta në departamentet e psikiatrisë, neurologjisë dhe psikologjisë.

Goldman-Rakic ​​ishte e para që zbuloi dhe përshkroi lidhjet e korteksit paraballor dhe marrëdhëniet e saj me kujtesën e punës. Para Goldman-Rakikut, shkencëtarët mendonin se funksionet më të larta njohëse të korteksit paraballor ishin përtej qëllimit të studimit shkencor. Hulumtimi i Goldman-Rakiq tregoi se metodat e përdorura për të studiuar kortikalët ndijor mund të përshtateshin në zonat cortical prefrontale me rend të lartë, duke zbuluar bazën e qarkut për funksion më të lartë njohës.[4] Për shkak të Goldman Rakicit, shkencëtarët filluan të kuptonin më mirë bazën neurobiologjike të funksionit më të lartë njohës dhe të çrregullimeve të tilla si skizofrenia, Alzheimer, Çrregullimi i Hiperaktivitetit të Deficitit të Kujdesit (ADHD), paraliza cerebrale, sëmundja e Parkinsonit dhe çmenduria. Ajo përdorte një qasje multidisiplinare, duke aplikuar teknika biokimike, elektrofiziologjike, farmakologjike, anatomike dhe të sjelljes për të studiuar kujtesën e punës. Ajo ishte pioniere e studimeve të para të ndikimeve dopamine në funksionin paraballor kortikal, hulumtim që është kritik për kuptimin tonë të skizofrenisë, ADHD dhe sëmundjes së Parkinsonit. Një rishikim i punës së saj të jetës, duke përfshirë edhe rolin e saj të veçantë që udhëzon gratë shkencëtare, mund të gjendet në revistën Neuron.[5] Goldman-Rakic ​​ishte gjithashtu themeluesi i Journal Cerebral Cortex, një botim i specializuar nga Oxford Press.

Herët në karrierën e saj, Goldman-Rakic ​​studioi kapacitetin e trurit për të riparuar veten në zhvillimin e hershëm, dhe ishte një nga të parët që përdorte tracerët radioaktivë për të shqyrtuar këtë fenomen.

Goldman-Rakiku kishte dy motra - binjakja e saj Ruth Rappaport dhe motra e vogël Linda Shoer - dy prej të cilave kishin fituar doktoraturë në shkencë. Goldman-Rakic ishte e martuar me Pasko Rakic, gjithashtu një neuroshkencëtar.

Më 29 korrik të vitit 2003, Goldman-Rakic ​​u godit nga një makinë ndërsa kalonte një rrugë në Hamden, Connecticut. Ajo vdiq dy ditë më vonë, më 31 korrik në Spitalin Yale-New Haven. Goldman-Rakic ​​ishte 66 vjeç. [5] Ajo është varrosur në Grove Street Cemetery.[6]

Goldman-Rakic ​​mori nderimet e meposhtme:[6]

 • National Institute of Mental Health grantee (1980–2000)
 • W. Alden Spencer Award, Columbia University (1982)
 • Krieg Cortical Discoverer Award, Cajal Club (1989)
 • Inducted National Academy of Sciences (1990)
 • International Prize (Fyssen Foundation) (1990)
 • Lieber Prize, National Alliance for Research on Schizophrenia and Depression (1991)
 • Inducted American Academy of Arts and Sciences (1991)
 • Robert J. and Claire Pasarow Foundation Medical Research Award](1993)
 • Karl Lashley Award, American Philosophical Society (1996)
 • Ariëns Kappers Medal, Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences (1996)
 • Honorary doctorate, Utrecht University (2000)
 • Gerard Prize, Society for Neuroscience (2002)
 • Cerebral Cortex (journal)
 1. ^ "Renowned neuroscientist Patricia Goldman-Rakic dies". Yale Bulletin and Calendar. 32 (1). 29 gusht 2003. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2013. Marrë më 12 nëntor 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Patricia Goldman-Rakic." Newsmakers, Issue 4. Gale Group, 2002. Reproduced in Biography Resource Center. Farmington Hills, Mich.: Thomson Gale. 2007. http://galenet.galegroup.com/servlet/BioRC
 3. ^ J. M. Fuster, Patricia Goldman-Rakic 1937-2003, Nature Neuroscience 6, 1015 (2003) doi:10.1038/nn1003-1015
 4. ^ Goldman-Rakic PS (1995). "Cellular basis of working memory". Neuron. 14: 447–485. doi:10.1016/0896-6273(95)90304-6. PMID 7695894. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Arnsten Af (2003). "Patricia Goldman-Rakic: A Remembrance". Neuron. 40: 465–70. doi:10.1016/s0896-6273(03)00685-8. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "In Memoriam: Patricia Goldman-Rakic, Preeminent Yale Neuroscientist who Made Groundbreaking Discoveries in Working Memory and Explored the Brain's Frontal Lobe". Yale News. 1 gusht 2003. Marrë më 12 nëntor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]