Patrick Henry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Patrick Henry
Guvernatori i Parë i shtetit të Virginias (SHBA)
Në detyrë
5 korrik 1776 – 1 qershor 1779
Paraprirë ngaEdmund Pendleton
Pasuar ngaThomas Jefferson
Guvernatori i Gjashtë i shtetit të Virginias (SHBA)
Në detyrë
1 dhjetor 1784 – 1 dhjetor 1786
Paraprirë ngaBenjamin Harrison V
Pasuar ngaEdmund Randolph
Të dhëna vetjake
U lind më29 maj 1736
Hanover County, Colony of Virginia, British America
Vdiq më6 qershor 1799 (63 vjseç)
Brookneal, Virginia, SHBA
Partia politikeAnti-Federalist
Anti-administratë
Federalist
Bashkëshortja/etSarah Shelton
Dorothea Dandridge
PunësimiJurist
Fermer

Patrick Henry (29 maj 17366 qershor 1799)[1] ishte një nga protagonistët e Revolucionit amerikan dhe një nga Etërit Themelues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  

Henry shërbeu si Guvernatori i parë post-kolonial i shtetit të Virginias nga viti 1776 deri në 1779, e gjithashtu si Guvernatori i gjashtë i saj prej vitit 1784-1786.[2] Ai njihet gjerësisht për shprehjen dhe fjalimin e tij "Give me Liberty, or give me death" (Më jepni liri, ose më jepni vdekje) të  mbajtur në vitin 1775 gjatë Revolucionit Amerikan në kishën St. John's Church. 

Pas Revolucionit Amerikan Henry ishte një nga liderët e anti-federalistëve në shtetin e Virginias. Ai kundërshtoi Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara, me arsyetimin se ajo rrezikonte të drejtat e shteteve sikundër edhe liritë e individëve; Henry ndihmoi në implementimin e Bill of Rights (Kartës së të Drejtave), që theksonte kufizimet e qeverisë federale duke plotësuar disa nga kërkesat e anti-federalistëve.[3] Megjithatë, më vonë, në çështje të caktuara, ai doli në mbështetje të Presidentit John Adams dhe federalistëve.[4] 

Henry kishte nën zotërimin e vet territore mjaft të gjera. Që prej vitit 1779, së bashku me të afërm të vet, Henry zotëronte 40 km2 plantacion, të njohur me emrin Leatherwood. 

Në vitin 1794 ai dhe gruaja e tij, u tërhoqën në Plantacionin Red Hill me një sipërfaqe prej 2.1 km2, dhe që funksiononte edhe si plantacion duhani.

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Patrick Henry Timeline". Patrick Henry National Memorial. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2006. Marrë më 2007-11-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Biography of Patrick Henry Arkivuar 27 korrik 2013 tek Wayback Machine". Red Hill Patrick Henry National Memorial. Retrieved August 16, 2013.
 3. ^ "Elliot's Debates: Virginia Ratifying Convention: June 27, 1788". Teachingamericanhistory.org. 1 janar 1980. Retrieved 2010-03-19.
 4. ^ Kidd, Thomas S. (2011), Patrick Henry: First Among Patriots, New York: Basic Books fq. 237

Lexime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Beeman, Richard R. (1974), Patrick Henry: A Biography, New York: McGraw-Hill. ISBN 0-07-004280-2
 • Jewett, Thomas (2004), Patrick Henry: America's Radical Dissenter, Early America Review Summer/Fall 2004 Arkivuar 13 maj 2015 tek Wayback Machine
 • Kidd, Thomas S. (2011), Patrick Henry: First Among Patriots, New York: Basic Books
 • Mayer, Henry (2001), Son of Thunder: Patrick Henry and the American Republic, New York: Grove Press
 • Meade, Robert D. (1957), Patrick Henry: Patriot in the Making, Philadelphia: Lippincott
 • Meade, Robert D. (1969), Patrick Henry: Practical Revolutionary, Philadelphia: Lippincott
 • Raphael, Ray (2004), Founding Myths: Stories that Hide Our Patriotic Past, New York: The New Press. ISBN 1-56584-921-3
 • Unger, Harlow (2010), Lion of Liberty: Patrick Henry and the Call To a New Nation, Cambridge: Da Capo Press. ISBN 978-0-306-81886-8

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dokumente arkivore