Paul Treger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Paul Treger (gjerm. Paul Träger; 1867 - 1933) ka qenë etnograf gjerman. Prej udhëtimeve të tij në viset shqiptare fillimshekullin 20, kemi ndër kërkimet e para arkeologjike të kulturës së Komanit,[1][2] si dhe regjistrimet e para të muzikës popullore shqiptare.[3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vehbiu, Ardian (27 tetor 2009). "Kultura e Komanit". peizazhe.com. Marrë më 29 gusht 2021.
  2. ^ Nallbani, Etleva (1999–2000). "Disa objekte të hershme në kulturën e Komanit". Iliria. 29 (1–2): 297–305.
  3. ^ Demo, Elsa (8 dhjetor 2014). "Thesari muzikor shqiptar në arkivin e Berlinit". Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!)