Pavel Durov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pavel Durov
I njohur për 

Krijoi VK(rrjet social) në 2006

Krijoi Telegram Messenger në 2013
Website
VK.com/durov

Pavel Valeryevich Durov (rusisht: Павел Валерьевич Дуров, i lindur 10 tetor 1984) është një sipërmarrës Rus, i njohur si themeluesi i rrjetit social VK, dhe më vonë i Telegram Messenger Ai është vëllai i vogël i Nikolai Durov.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavel Durov u lind në Leningrad (tani e njohur si St.Petersburg), por kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë në Itali, në qytetin e Torinos. Valery babai i tij (i cili mban një doktoraturë në filologji) ishte i punësuar aty. [1] Ai ndoqi shkollën fillore Italiane, dhe pas kthimit në Rusi në vitin 2001 ndoqi gjimnazin e Akademisë në Shën Petersburg. [2] Në vitin 2006, ai u diplomua nga Departamenti Filologjik i Shën Petersburg, Universiteti Shtetëror, ku ai mori një diplomë të klasit të parë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Durov krijoi VKontakte, i njohur më vonë si VK, në vitin 2006, i cili u ndikua fillimisht nga Facebook. [3]

Në vitin 2011 ai ishte i përfshirë në një incident me një ekip SWAT jashtë shtëpisë së tij në Shën Petersburg pasi qeveria kishte kërkuar largimin e faqeve të politikanëve të opozitës pas zgjedhjeve të diskutueshme parlamentare nga rrjeti social VK. [3][4] Më 16 prill 2014 Durov publikisht pranoi të dorëzojë të dhënat e protestuesve të Ukrainës për Agjencitë Ruse të Sigurisë dhe të bllokojë faqen e Alexey Navalny tek rrejti social VK. [5][6] Në vend të kësaj ai postoi urdhërat përkatëse në faqen e tij në VK [7] duke pretenduar se kërkesat ishin të paligjshme.

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]