Pavel Durov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pavel Durov
U lind në (10-10-1984) 1984 tetor 10 (2012 vjeç) invalid year invalid day
KombësiaRussian
ShkollimiSaint Petersburg State University
ProfesioniEntrepreneur
Vite aktivitetiOctober 2006–April 2014
Njohur përKrijoi VK(rrjet social) në 2006 Krijoi Telegram Messenger në 2013
Të afërmNikolai Durov (brother)
Faqja në rrjetVK.com/durov

Pavel Valeryevich Durov (rusisht: Павел Валерьевич Дуров, i lindur 10 tetor 1984) është një sipërmarrës Rus, i njohur si themeluesi i rrjetit social VK, dhe më vonë i Telegram Messenger Ai është vëllai i vogël i Nikolai Durov.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pavel Durov u lind në Leningrad (tani e njohur si St.Petersburg), por kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë në Itali, në qytetin e Torinos. Valery babai i tij (i cili mban një doktoraturë në filologji) ishte i punësuar aty. [2] Ai ndoqi shkollën fillore Italiane, dhe pas kthimit në Rusi në vitin 2001 ndoqi gjimnazin e Akademisë në Shën Petersburg. [3] Në vitin 2006, ai u diplomua nga Departamenti Filologjik i Shën Petersburg, Universiteti Shtetëror, ku ai mori një diplomë të klasit të parë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Durov krijoi VKontakte, i njohur më vonë si VK, në vitin 2006, i cili u ndikua fillimisht nga Facebook. [4]

Në vitin 2011 ai ishte i përfshirë në një incident me një ekip SWAT jashtë shtëpisë së tij në Shën Petersburg pasi qeveria kishte kërkuar largimin e faqeve të politikanëve të opozitës pas zgjedhjeve të diskutueshme parlamentare nga rrjeti social VK. [4][5] Më 16 prill 2014 Durov publikisht pranoi të dorëzojë të dhënat e protestuesve të Ukrainës për Agjencitë Ruse të Sigurisë dhe të bllokojë faqen e Alexey Navalny tek rrejti social VK. [6][7] Në vend të kësaj ai postoi urdhërat përkatëse në faqen e tij në VK [8] duke pretenduar se kërkesat ishin të paligjshme.

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Russian millionaire Pavel Durov tosses paper planes made of money out of window causing street fights Belfast Telegraph. Retrieved September 2012.
  2. ^ "Is Pavel Durov a Kremlin target?", Bloomberg, 1 August 2013
  3. ^ "Prominent Russians: Pavel Durov", Russia Today. Retrieved 8 March 2013.
  4. ^ a b Danny Hakim (2014-12-02). "Once Celebrated in Russia, Programmer Pavel Durov Chooses Exile". New York Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Pavel Durov Code: Five stories from the life of VK and its creator" Arkivuar 19 prill 2015 tek Wayback Machine Stampa:Ru icon, Forbes, 22 November 2012.
  6. ^ Pavel's post on VK
  7. ^ Pavel's post on VK
  8. ^ "Vkontakte Founder Pavel Durov Learns He's Been Fired Through Media", The Moscow Times, 22 April 2014.