Peep and the Big Wide World

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peep and the Big Wide World
GjiniaAnimim
Krijuar ngaKaj Pindal[1][2]
Regjia ngaRick Marshall
Vadim Kapridov
Muzika mbyllëseCredits Theme
ShtetiShBA
Kanada
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve5
Nr. i episodeve60
Prodhimi
Prodhuesi kryesorKate Taylor
ProdhuesitMarisa Wolsky
Vince Commisso
Kohëzgjatja22 minuta
Kompanitë e prodhimitWGBH Boston
9 Story Entertainment
TVOntario
Discovery Kids
Eggbox LLC
Alliance Atlantis
National Film Board of Canada
Transmetimi
Formati i pikturësSDTV 480i
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë17 prill 2004
Transmetimi origjinal21 nëntor 2009
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Peep and the Big Wide World është një serial i animuar amerikan-kanadez krijuar nga Kaj Pindal. Seriali për herë të parë u transmetua në kanalin televiziv Discovery Kids dhe TVOKids më 17 prill 2004.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikuesit ndjekin Peep, Chirp dhe Quack ndërsa hetojnë dhe eksplorojnë botën përreth tyre. Pas segmentit të animuar 9-minutësh, ka një segment 2-minutësh të veprimit të drejtpërdrejtë me fëmijë që eksplorojnë dhe demonstrojnë të njëjtën temë të paraqitur në segmentin e animuar. Animacioni përbëhet nga ngjyra të ndritshme dhe forma të thjeshta.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Peep and the Big Wide World". National Film Board of Canada. Marrë më 26 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lerner, Loren Ruth (1997). Canadian Film and Video: A Bibliography and Guide to the Literature, Volume 1. University of Toronto Press. fq. 218. ISBN 0802029884. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]