Jump to content

Pekmezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pekmez panxhari nga Turqia.

Pekmezi ose pekmesi është një lëngu i pemëve, si i rrushit, manit, dardhës tejet i zier që trashet e bëhet veshtullor dhe përdoret ndër ëmbëlsira ose hahet ashtu siç asht.[1]

Përdoret në industrinë e verërave për rritjen e përmbajtjes së sheqerit në verërat e desertit, në produktet e sheqerit etj. Në të kaluarën përgatitej e kishte përdorim të gjerë në ekonomitë familjare, sidomos për gatimin e ëmbëlsirave.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 759.