Shkolla Peripatetike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Peripatetikët)
Shko te: navigacion, kërko
Shkolla e Aristotelit, pikturë nga Gustav Adolph Spangenberg (rreth 1880)

Shkolla peripatetike ishte një shkollë filozofikeGreqinë e lashtë. Kjo shkollë ishte e themeluar nga Aristoteli (384 - 322 p.e.s.)[1] ndërsa studentët e saj quheshin peripatetikë (nga gr. peripatein, të shëtisësh).

Historiku[redakto | redakto tekstin burimor]

Peripatetizmi ishte filozofi e Aristotelit dhe e nxënësve të tij. Ky emër i përket shkollës së Aristotelit, sepse ai jepte mësime duke shëtitur poshtë portikëve në palestrën e liceut. Këtë vend e quanin peripatos. Peripatetizmi shkëlqeu me Theofrastin, Stratonin dhe Androkiusin e Rodit. Në fund të shekullit II pas Krishtit, u themelua në Aleksandri një shkollë peripatetike e cila, me të braktisur shkencat matematike, astronominë dhe shkencat e natyrës që deri në atë kohë ishin disiplinat e saj të privilegjuara, u orientua nga logjika dhe teologjia. Filozofia myslimane mori stafetën e kësaj shkolle, veçanërisht me Averroen dhe pikërisht prej këtij degëzimi që merrej me astronomi dhe shkenca të tjera, i mori Perëndimi gjatë mesjetës njohuritë mbi veprën e Aristotelit. Shën Tomas d'Akuin i ktheu ato në filozofinë e kishës.[2]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Osmani, Shefik (1983), Fjalor i pedagogjisë (në Albanian), Tiranë: Shtëpia Botuese "8 Nëntori", p. 36-37, OCLC 17442147 
  2. ^ Grön, Arne; et al. (1988). Lübcke, Poul, ed. Filosofilexikonet (në Swedish). Stockholm: Forum förlag.