Jump to content

Perla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Perla të ndryshme.

Një perlë është një objekt i fortë dhe shkëlqyes i prodhuar brenda indit të butë (veçanërisht mantelit) të një molusku të gjallë me guaskë ose një kafshe tjetër, siç janë konularidet fosile. Ashtu si lëvozhga e një molusku, një perlë përbëhet nga karbonat kalciumi (kryesisht aragoniti ose një përzierje aragoniti dhe kalciti)[1] në formë të vogël kristalore, e cila është depozituar në shtresa koncentrike. Perla ideale është krejtësisht e rrumbullakët dhe e lëmuar, por mund të shfaqen shumë forma të tjera, të njohura si perlat barok. Cilësia më e mirë e perlave natyrore janë vlerësuar shumë si gurë të çmuar dhe objekte bukurie për shumë shekuj. Për shkak të kësaj, perla është bërë një metaforë për diçka të rrallë, të bukur, të admirueshme dhe të vlefshme.

Perlat më të vlefshme ndodhin spontanisht në natyrë, por janë jashtëzakonisht të rralla. Këto perla të egra quhen perla natyrale. Perlat e kultivuara ose të kultivuara nga perlat e perlave dhe midhjet e ujërave të ëmbla përbëjnë shumicën e atyre që shiten aktualisht. Perlat imituese shiten gjithashtu gjerësisht në bizhuteri të lira. Perlat janë korrur dhe kultivuar kryesisht për t'u përdorur në bizhuteri, por në të kaluarën janë përdorur edhe për të zbukuruar veshjet. Ato gjithashtu janë grimcuar dhe përdorur në kozmetikë, ilaçe dhe formulime bojërash.

Qofshin të egra apo të kultivuara, perlat me cilësi të çmuar janë pothuajse gjithmonë të kulluara dhe të ylberta, si pjesa e brendshme e guaskës që i prodhon ato. Megjithatë, pothuajse të gjitha llojet e molusqeve me guaskë janë të afta të prodhojnë perla (teknikisht "konkrecione gëlqerore") me më pak shkëlqim ose formë më pak sferike. Edhe pse këto mund të quhen në mënyrë legjitime si "perla" nga laboratorët gjeologjikë dhe gjithashtu sipas rregullave[2] të Komisionit Federal të Tregtisë së SHBA-së, dhe janë formuar në të njëjtën mënyrë, shumica e tyre nuk kanë asnjë vlerë përveçse si kuriozitete.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pearl". Gemdat.org. Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2017. Marrë më 3 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Guides for the Jewelry, Precious Metals, and Pewter Industries". Ftc.gov. 30 maj 1996. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2010. Marrë më 17 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)