Peter Rajah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Peter Rajah
Të dhënat personale
Data e lindjes1 prill 1951
Data e vdekjes14 nëntor 2014
Vendi i vdekjesSandakan, Malajzi
PozicioniPortier
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1972–1993Sabah
Ekipi kombëtar
1972–1995Malajzia
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Peter Rajah (1 prill 195114 nëntor 2014) ishte një ish futbollist malajzian i cili luante si portier me Sabah dhe me kombëtaren malajziane [1].

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Ai bër debutimin e tij si futbollist profesionist me Sabah nga trajneri. Ai qëndroi te klubi për 23 vite dhe luajti dy në finalen e Kupës Malajziane në vitet 1993 dhe 1994, duke humbur dy herë kundër respektivisht 2–1 dhe 3–1 Kuala Lumpur FA. Një vit më vonë, ai më në fund e fitoi kupën me skuadrën duke mposhtur Pahang FA me rezultatin 3–1. Ai u tërhoq përfundimisht nga futbolli në vitin 1995 dhe drejtoi si trajner disa klube të vogla në vend.

Ai ka luajtur disa ndeshje me kombëtaren malajziane nga viti 1972 e deri në vitin 1995.

Vdekja[redakto | përpunoni burim]

Ai vdiq më 14 nëntor në moshën 63 vjeçare pasi pësoi një goditje në zemër [2][3].

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Peter Rajah – Rekordi te FIFA". New Straits Times. 14 nëntor 2014. Marrë më 14 nëntor 2014. 
  2. ^ Muguntan Vanar (14 nëntor 2014). "Former national goalie Peter Rajah dies aged 63". The Star. Marrë më 14 nëntor 2014. 
  3. ^ "Ex-national goalie Peter Rajah dies". New Straits Times. 14 nëntor 2014. Marrë më 14 nëntor 2014.