Pierre Simon Laplace

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Laplace

Pierre-Simon, marquis de Laplace (23. prill 1749. - 5. mars 1827) ishte matematikan dhe astronom francez veprat e tij ishin bazë për zhvillimin e astronomisë matematikore. Të gjitha veprat e paraardhësve të tij i studjoi dhe i zgjëroi në librin e tij prej pesë vëllpmesh Mécanique Céleste (Mekanika qiellore) (1799-1825). Këtu mekanikën klasike e shqyrtoi duke shfrytëzuar edhe njehsimin diferencial.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga Laplace[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkthimet anglisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bowditch, N. (trans.) (1829-1839) Mécanique céleste, 4 vols, Boston
  • — [1829-1839] (1966-1969) Celestial Mechanics, 5 vols, including the original French
  • Pound, J. (trans.) (1809) The System of the World, 2 vols, London: Richard Phillips
  • _ The system of the world (v. 1)
  • _ The system of the World (v.2)
  • — [1809] (2007) The System of the World, vol.1, Kessinger, ISBN 1-4326-5367-9
  • Toplis, J. (trans.) (1814) A treatise upon analytical mechanics Nottingham: H. Barnett
  • Truscott, F. W. & Emory, F. L. (trans.) (2007) [1902]. A Philosophical Essay on Probabilities. ISBN 1-60206-328-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja), translated from the French 6th ed. (1840)

Për Laplace dhe punën e tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]