Jump to content

Pika e shkrirjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kubat e akullit të vendosura në ujë do të fillojnë të shkrihen kur të arrijnë pikën e tyre të shkrirjes prej 0 °C.

Pika e shkrirjes e një substance është temperatura në të cilën ajo ndryshon gjendjen nga e ngurtë në të lëngshme. Në pikën e shkrirjes, faza e ngurtë dhe e lëngshme ekzistojnë në ekuilibër. Pika e shkrirjes së një substance varet nga presioni dhe zakonisht specifikohet në një presion standard si 1 atmosferë ose 100 kPa.

Kur konsiderohet si temperatura e ndryshimit të kundërt nga lëngu në të ngurtë, ajo quhet pika e ngrirjes ose pika e kristalizimit. Për shkak të aftësisë së substancave për t'u superftuar, pika e ngrirjes mund të duket lehtësisht nën vlerën e saj aktuale. Kur përcaktohet "pika karakteristike e ngrirjes" e një substance, në fakt, metodologjia aktuale është pothuajse gjithmonë "parimi i vëzhgimit të zhdukjes sesa formimi i akullit, domethënë pika e shkrirjes".[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ramsay, J. A. (1 maj 1949). "A New Method of Freezing-Point Determination for Small Quantities". Journal of Experimental Biology. 26 (1): 57–64. doi:10.1242/jeb.26.1.57. PMID 15406812. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)