Shkrirja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shkrirja e kubeve të akullit ilustron procesin e shkrirjes.

Shkrirja është një proces fizik që rezulton në kalimin fazor të një lënde nga një e ngurtë në një lëng. Kjo ndodh kur energjia e brendshme e lëndës së

ngurtë rritet, zakonisht nga aplikimi i nxehtësisë ose presionit, i cili rrit temperaturën e substancës deri në pikën e shkrirjes. Në pikën e shkrirjes, renditja e joneve ose molekulave në lëndë të ngurtë zbërthehet në një gjendje më pak të renditur dhe trupi i ngurtë shkrihet për t'u bërë një lëng.

Substancat në gjendje të shkrirë përgjithësisht kanë viskozitet të reduktuar me rritjen e temperaturës. Një përjashtim nga ky parim është elementi squfur, viskoziteti i të cilit rritet në rangun prej 160°C deri në 180°C për shkak të polimerizimit.[1]

Disa komponime organike shkrihen përmes mezofazave, gjendje të rendit të pjesshëm ndërmjet të ngurtë dhe të lëngshëm.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sofekun, Gabriel O.; Evoy, Erin; Lesage, Kevin L.; Chou, Nancy; Marriott, Robert A. (2018). "The rheology of liquid elemental sulfur across the λ-transition". Journal of Rheology. Society of Rheology. 62 (2): 469–476. Bibcode:2018JRheo..62..469S. doi:10.1122/1.5001523. ISSN 0148-6055. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)