Piluri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pilur)
Jump to navigation Jump to search
Piluri
Fshat
Piluri
Shteti: Shqipëria
Qarku: {{{Qarku}}}
Rrethi: Vlores
Komuna: Bashkia Himare
Targat e automjeteve: {{{Shenjë dalluese}}}
Lartësia mbidetare: 750,M m.n.d.
Përdorimi i stampës

Piluri është një fshatQarkun e Vlorësrrethin e VlorësShqipërisë.

Prejardhja e Pilurjoteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pilurjotet e kanë prejardhjen nga fshati i vjeter në verilindje të fshatit të sotshëm, (Pilur). U larguan nga katundi i vjeter në vitin 1650. Pilurjotet ne fillim shkuan në Kastanë por shpejtë u larguan prej andej dhe u vendosën ne fshatin e sotshëm Pilur që ndodhen aty edhe sot e kësaj dite. Disa duan të thonë se ne jemi të ardhur, nga krahinat veriore të Mirditës, Dukagjini etj.

Veshjet tradicionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veshja tradicionale Pilurjote është fustanella e famshme me xhamadan.

Fiset e fshatit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PILURJOT KANË QENËN TË NDAR NË FISE: 1) Tavaj 2) Qesaraj 3) Gjinaj 4) Dedelagjaj 5) Gjikedhimaj 6) Dhramaj 7) Krekaj 8) Kokajt 9) Gjonaj 10) Gjimashaj 11) Kacaj 12) Priftaj 13) Çipajt 14) Merkuri

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

J.G. Hani (Studime mbi Shipërinë) shkruan: Kania e vjeter d.mth të gjitha tokat në mes të Vjosës së poshtme dhe detit quhen Labëri dhe vëndasit Lab.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]