Pishinë me madhësi olimpike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Olympic sized swimming pool, used for Baku 2015 European Games
Pishinë me madhësi olimpike, e përdorur për Lojërat Baku të vitit 2015

Një pishinë me madhësi olimpike përputhet me përmasat e rregulluara, mjaft të mëdha për konkurrencën ndërkombëtare. Ky lloj i pishinës përdoret në Lojrat Olimpike, ku gara është 50 metres (164.0 ft) në gjatësi, zakonisht i referuar si " kurs i gjatë ", duke e dalluar atë nga " kursi i shkurtër " që vlen për garat në pishina që janë me gjatësi prej 25 metres (82.0 ft). Nëse panelet me prekje përdoren në konkurrencë, atëherë distanca midis paneleve të kontaktit duhet të jetë 25 ose 50 metra për t'u kualifikuar për njohjen e FINA-s. Kjo do të thotë që pishinat olimpike në përgjithësi janë tepër të mëdha, për të akomoduar panelet e prekjes të përdorura në konkurrencë.

Një pishinë me madhësi olimpike përdoret si një njësi kolektive e vëllimit , për të bërë krahasime të përafërta me objekte apo vëllime me madhësi të ngjashme. Nuk është një përkufizim specifik, pasi nuk ekziston kufizim zyrtar në thellësinë e një pishine olimpike. Vlera ka një renditje madhësie prej 1 megaliter (ML). [1]

Specifikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Specifikimet e FINA për një pishinë me përmasa olimpike janë si më poshtë:

Pronë fizike Vlera e specifikuar
gjatësi 7001500000000000000 ♠ 50.000 +0.030

</br> -0,000   m [2]

gjerësi 7001250000000000000 ♠ 25.0   m [2]
Thellesi 2.0 metres (6 ft 7 in) minimum, 3.0 metres (9 ft 10 in) rekomanduara. [2]
Numri i korsive 10
Gjerësia e korsisë 2.5 metres (8 ft 2 in)
Temperatura e ujit 25–28 °C (77–82 °F)
Intensiteti i dritës minimum 1500 lux (140 footcandles )
vëllimi 2,500,000 litres (550,000 imp gal; 660,000 US gal), duke marrë një thellësi nominale prej 7000200000000000000 ♠ 2   m .

</br>

2,500 cubic metres (88,000 cu ft) në njësi kub. </br> Rreth 2 acre-këmbë .

Duhet të ketë dy hapësira me nga 2.5 metres (8 ft 2 in) me vija të gjëra dhe të jashtme 1 dhe 8 (në fakt, dy korsi bosh). [2] Gjatësia prej 50 metres (164 ft) duhet të jetë në mes të pllakave të prekjes në fund të çdo korsie, nëse ato përdoren.[2] Nëse përdoren blloqet e fillimit, atëherë duhet të ketë një thellësi minimale prej 1.35 metres (4.4 ft) nga 1.0 metre (3 ft) nga fundi i pishines te pakten 6.0 metres (20 ft). Në të gjitha pikat e tjera, thellësia minimale është 1.0 metre (3 ft).[2] Nëse pishina përdoret për Lojrat Olimpike ose Kampionatin Botëror, atëherë thellësia minimale rritet në 2.0 metres (7 ft). [2]

Një skemë e thjeshtuar e standardit të pishinës së gjatë të kursit FINA .

Në Kongresin e 2009 të FINA-s, rregullat u miratuan për kurset me 10 korsi, si një alternativë për kursin më tradicional me 8 korsi.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Vendi i sportit
  • Lista e pishinave me madhësi Olimpike në Mbretërinë e Bashkuar
  • Lista e pishinave me madhësi olimpike në Irlandë
  • Lista e pishina më të mëdha
  • Lista e objekteve olimpike në not

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^
  2. ^ a b c d e f g "Fina Facilities Rules 2015-2017" (PDF). FINA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 mars 2016. Marrë më 28 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "FINA Facilities Rules" defined multiple times with different content