Jump to content

Pishina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pishinë në oborrin e shtëpisë.
Pishina e Gërmisë është pishina më e madhe në Evropën Juglindore dhe njëra ndër pishinat më të mëdha të këtij lloji në të gjithë Evropën.

Pishina ose banjë noti, është një strukturë e krijuar për të mbajtur ujin për të mundësuar notin ose aktivitete të tjera të kohës së lirë. Pishinat mund të ndërtohen në tokë ose të ndërtohen mbi tokë (si një ndërtim i pavarur ose si pjesë e një ndërtese ose strukturë tjetër më të madhe) dhe mund të gjenden si një veçori në bordin e anijeve oqeanike dhe anijeve turistike.

Pishinat në tokë ndërtohen më së shpeshti nga materiale të tilla si betoni, guri natyror, metali, plastika ose tekstil me fije qelqi dhe mund të kenë një madhësi dhe formë të personalizuar ose të ndërtuara në një madhësi të standardizuar, më e madhja prej të cilave është pishina me përmasa olimpike.

Shumë klube shëndetësore, qendra fitnesi dhe klube private kanë pishina që përdoren kryesisht për stërvitje ose rekreacion. Është e zakonshme që komunat e çdo madhësie të ofrojnë pishina për përdorim publik. Shumë nga këto pishina komunale janë pishina të jashtme, por pishina të brendshme mund të gjenden gjithashtu në ndërtesa të tilla si natatoriumet dhe qendrat e kohës së lirë. Hotelet mund të kenë pishina në dispozicion për mysafirët e tyre për t'i përdorur në kohën e lirë. Pishinat si veçori në hotele janë më të zakonshme në zonat turistike ose pranë qendrave të konventave. Objektet arsimore si shkollat e mesme dhe universitetet ndonjëherë kanë pishina për klasat e edukimit fizik, aktivitetet rekreative, kohën e lirë dhe atletikën konkurruese si ekipet e notit. Vaskat e nxehta dhe llixhat janë pishina të mbushura me ujë që nxehet dhe më pas përdoret për relaksim ose hidroterapi. Pishinat e projektuara posaçërisht përdoren gjithashtu për zhytje, sporte ujore dhe terapi fizike, si dhe për trajnimin e shpëtimtarëve dhe astronautëve. Pishinat më së shpeshti përdorin ujë të klorur ose ujë të kripur, dhe mund të jenë të ngrohur ose të pa ngrohur.[1][2]

  1. ^ "WWW Virtual Library: ANURADHAPURA". www.lankalibrary.com. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2010. Marrë më 20 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kuttam Pokuna by Lanka Pradeepa, 3 November 2020, retrieved 8 July 2022.