Pheniani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pjongian)
Shko te: navigacion, kërko
link= http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Sigurimii_i_cil%C3%ABsis%C3%AB9 Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Pa lidhje interwiki, Nuk ka strukture te mire, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme--Liridon 31 Gusht 2010 09:47 (CEST)
0322 Pyongyang Turm der Juche Idee Aussicht.jpg

Phjoniani ose Pjongiangu (koreisht: 평양, P'yongyang [pʰjɔɲaŋ]; gabimisht edhe Pheniani ose Peniani; në medie prej anglishtes Pyongyang), është kryeqyteti dhe qendra më e madhe e Republikës Popullore Demokratike të Koresë (Koresë së Veriut).

Emni shqip Phenian është lexim i gabuar i versionit rus Пхеньян (Phjonian), ku 'е'-ja ruse ma parë është shkruar me dy pika mbi (ë) dhe është shqiptue 'jo'. Mediet sot shpesh shkruejnë Pyongyang, që është trajta më e përhapur në gjuhën angleze.