Plani i operacionit ushtarak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një plan operacioni ushtarak (i quajtur zakonisht një plan lufte para Luftës së Dytë Botërore) është një plan formal për forcat e armatosura ushtarake, organizimet dhe njësitë e tyre ushtarake për të kryer operacione, siç hartohet nga komandantët brenda procesit të operacioneve luftarake për arritjen e objektivave para ose gjatë një konfliktI.[1] Planet ushtarake në përgjithësi prodhohen në përputhje me doktrinën ushtarake të trupave të përfshira. Për shkak se planifikimi është një ushtrim i vlefshëm për personelin e lartë ushtarak, në vendet në kohë paqeje përgjithësisht prodhojnë plane (me detaje të ndryshme) edhe për skenarë hipotetikë shumë të pamundur.

Plani XVII dhe Plani Schlieffen janë shembuj të planeve ushtarake të Luftës së Parë Botërore. Shtetet e Bashkuara zhvilluan një grup të famshëm të koduar me ngjyra të planeve të luftës në fillim të shekullit të 20-të; shih planet e luftës të koduara me ngjyra të Shteteve të Bashkuara.

Planet ushtarake shpesh kanë emra të koduar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Operation Plans [OPLAN]". www.globalsecurity.org. Marrë më 2023-02-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)