Plavi orkestar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Plavi orkestar
Plavi orkestar in 2011
Plavi orkestar in 2011
Të dhëna
PrejardhjaSarajevë, Bosnje dhe Hercegovinë
Zhanret
Vitet aktive1983–present
Shtëpitë diskografikeJugoton, Croatia Records, Diskoton, Pop records dhe Dallas records
Faqja zyrtarewww.plaviorkestar.net
AnëtarëtSaša Lošić
Saša Zalepugin
Samir "Ćera I" Ćeremida
Admir "Ćera II" Ćeremida
Ish-anëtarëtMladen Pavičić, Srđan Krošnjar, Gordan Džamonja

Plavi orkestar (nga serbo-kroatishten lit. ' Orkestra blu ' ) është një grup pop rock boshnjak dhe ish-jugosllav nga Sarajeva.

Grupi u formua në vitin 1983 nga Sasha Loshiq, i cili është këngëtari dhe kompozitori kryesor i grupit. Grupi ka mbetur i njohur me shtatë albume dhe më shumë se 1500 koncerte në mbarë botën.