PlayStation 5

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
PlayStation 5.

PlayStation 5 (PS5) është një konsolë video lojërash në shtëpi e zhvilluar nga Sony Interactive Entertainment. Ai u njoftua si pasardhës i PlayStation 4 në Prill 2019, u lançua më 12 Nëntor 2020, në Australi, Japoni, Zelandën e Re, Amerikën e Veriut dhe Korenë e Jugut dhe u lëshua në mbarë botën një javë më vonë. PS5 është pjesë e gjeneratës së nëntë të konzollave të lojërave video, së bashku me konzollat Xbox Series X/S të Microsoft, të cilat u lansuan në të njëjtin muaj.

Modeli bazë përfshin një disk optik të pajtueshëm me disqet Blu-ray Ultra HD. Edicioni dixhital i mungon kjo disku, si një model me kosto më të ulët për blerjen e lojërave vetëm përmes shkarkimit. Të dy variantet u lansuan njëkohësisht.

Karakteristikat kryesore të harduerit të PlayStation 5 përfshijnë një diskun në gjendje të ngurtë të personalizuar për transmetimin e të dhënave me shpejtësi të lartë për të mundësuar përmirësime të konsiderueshme në performancën e ruajtjes, një GPU AMD të aftë për ekran me rezolucion 4K deri në 120 korniza për sekondë, gjurmim rrezesh të përshpejtuar nga hardueri për realist ndriçimi dhe reflektimet, dhe motori Tempest për efekte audio 3D të përshpejtuara nga hardueri. Karakteristika të tjera përfshijnë kontrolluesin DualSense me reagime haptike, përputhshmëri të prapambetur me shumicën e lojërave PlayStation 4 dhe PlayStation VR dhe kufjet PlayStation VR2.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]