Plazhi i vogël (Ulqin)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Plazhi i Vogël)
Jump to navigation Jump to search
Pamje e plazhit nga kodra e Pinjeshit.
Plazhi i Vogël, i parë nga Kalaja e Ulqinit.

Plazhi i Vogël (në të folmen ulqinake: Plazha Vogël ose Rana, në gjuhën malazeze: Mala Plaža) është një plazhUlqin, Mali i Zi.

Ka formë gjysmërrethore dhe kufizohet në një anë me Kalanë e Ulqinit dhe në anën tjetër me siujdhesën Suka (malaz. Rt Ratislava). Është plazhi kryesorë i qytetit, i njohur edhe si Plazhi i Qytetit.[1] Gjatësia e plazhit është 376 m, sipërfaqja 12.787 m², ndërsa kapaciteti i tij është rreth 2,500 pushues.[2]

 Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]