Jump to content

Plepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Plepi është një dru i lartë i vendeve me lagështirë, me trung të gjatë e të drejtë dhe me gjethe në formë zemre. Plepat bëjnë pjesë në grupin e bimëve gjethërënëse. Pyjet e plepit zakonisht rriten përgjatë brigjeve të lumenjëve dhe njihen për rritjen e tyre të shpejtë. Trungu i plepit përdoret gjerësisht në industrinë e drurit dhe të letrës. Në përgjithësi, sot në botë ekzistojnë rreth 30 lloje të plepave.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]